Názor odborné veřejnosti: ETF versus aktivně řízené portfolio

Pasivně řízené fondy (například ETF) v posledních letech převyšují výkonností i přítokem financí aktivně spravované fondy. Jak se bude situace vyvíjet dál, jsme odpovídali pro Prague Finance Institute. Překlad a rozšíření odpovědi uvádíme zde.

ETF. Prague Finance Institute
Zdroj: Prague Finance Institute. PFI LEADERS´ VOICE BI-WEEKLY. 15.09.2021

ETF a indexové fondy překonávají aktivně řízené fondy především díky vysoké likviditě dlouhodobě uvolňované centrálními bankami. Pro druhý důvod se musíme podívat hlouběji do systému pasivního investování. Index S&P500 se skládá z 28 % ze sektoru informačních technologií a 13 % patří zdravotnictví. To jsou sektory, které v posledních letech zažily významný růst oproti jiným sektorům. A právě investor kupující nějaké ETF zaměřené na akcie, bude držet pozice v takovýchto společnostech. A stejně tak každý další investor svými prostředky nejvíce podpoří růst u společností, které v daném ETF či indexu mají největší váhu.

Až dojde ke snižování tempa odkupu aktiv centrálními bankami, tedy takzvanému taperingu, pravděpodobně dojde k ochlazení cen akcií, které rostly především díky vysoké likviditě. V tu chvíli začnou být více odměňováni ti, kteří na trhu sami vybírají zajímavé investiční příležitosti.

V našem fondu používáme „stock picking“ přístup, který spočívá v pečlivém výběru jednotlivých akcií. Takový výběr se skládá z finanční pozice společnosti, analýzy trhu, na kterém podniká, a prognózy budoucího pozitivního dopadu na naše portfolio při držbě takové společnosti. V minulosti jsme například uveřejnili analýzu společnosti Harley-Davidson (Harley-Davidson: kultovní značka s potenciálem výnosu (ppassetmanagement.cz)).

Osobně bych si dokázal představit držet ETF specializované na vybranou oblast, kterou bych nebyl dostatečně schopen posoudit, například společnosti podnikající v biotechnologii. Stejně tak by se mohlo jednat expozici na vybraném regionu. V minulosti byly velmi oblíbená ETF na země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika), i když se nakonec ukázalo, že tyto země měly jen velmi málo podobného. Stejně tak prostřednictvím ETF lze spekulovat na růst ceny nějaké komodity, kdy se nakoupí její těžaři (toto je typické především pro spekulaci na růst zlata). Stejně tak bych pochopil nákup ETF například amerického indexu, pokud by takový investor chtěl mít pozice v amerických akciích, ale neměl by kompetence k vyhodnocení zajímavých investičních příležitostí.

Čestmír Riesenfeld
Head of Analysts
PP Asset Management, a.s.

Celé vydání PFI LEADERS´ VOICE k nahlédnutí zde:
https://www.linkedin.com/posts/prague-finance-institute_bi-weeekly-activity-6843779659264491520–MPH.

Jak vypadá výše zmiňovaný stock picking, jsme mimo jiné ukázali v naší analýze britského bankovního sektoru:
Britský bankovní sektor (ppassetmanagement.cz).

Kontakt

Napište nám

    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.