Banka Goldman Sachs a Bank of America vyhlásily výsledky

Banka Goldman Sachs a Bank of America dnes vyhlásily své hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí roku 2020. Náš fond americké banky sleduje poměrně detailněji z důvodu předpokládané rotace zisků. O té jste si mohli přečíst v našem minulém článku:

Americké banky kandidátem na výherce letošní rotace zisků (ppassetmanagement.cz)

Banka Goldman Sachs

Banka Goldman Sachs dnes reportovala výsledky za loňský rok a jeho poslední kvartál. Výnosy za rok 2020 vzrostly meziročně o 22 % na 44,56 miliard dolarů. Zisk na akcii za loňský rok činí 24,74 dolarů, což je nárůst o 18 % oproti roku 2019. Pro Goldman Sachs byl loňský rok výjimečný, když dosáhl nejvyšší úrovně spravovaného majetku za svoji historii. Zároveň vygeneroval největší výnosy od roku 2009.

Mezikvartální výnosy překvapily trh, když byly 11,74 miliard dolarů, zatímco trh očekával pouze 9,88 miliard dolarů. Zisk na akcii ve výši 12,08 dolarů na akcii překvapil trh, když předčil očekávání o 65 %. Právě poslední čtvrtletí činilo téměř polovinu celoročního zisku na akcii a to díky výrazně nižší tvorbě rezerv spojených s rizikem nesplacení úvěrů z důvodu pandemie.

Pozitivně vnímáme meziroční vyšší tempo růstu výnosů (22 %) než nákladů (16 %). Pokles ROE o 1 % byl způsoben výše zmíněnou tvorbou rezerv. Dá se předpokládat, že rok 2021 by mohl být rokem rozpouštění těchto rezerv a tím i dodatečných výnosů. V Premarket se akcie obchodovay o 1,33 % výše, než byla včerejší závěrečná cena.

Bank of America

Bank of America reportovala kromě výsledků za čtvrté čtvrtletí také i celoroční výsledky za loňský rok. Za rok 2020 klesly celkové výnosy o 6 % na 85,5 miliard dolarů. O téměř třetinu (32 %) klesl zisk na akcii na úroveň 1,87 dolaru. Stejně tak loňský rok byl ve znamení poklesu efektivity, kdy rentabilita vlastního kapitálu se snížila z 10,6 % na 6,8 %. V průběhu loňského roku došlo k výraznému poklesu užívání kreditních karet (tedy úvěrového produktu), který se projevil po propuknutí pandemie koronaviru v USA. Platby debetní kartou po krátkém poklesu na jaře převyšovaly meziroční hodnoty. Bank of America v roce 2020 získala největší tržní podíl v depozitech retailu ve Spojených státech.

Za čtvrté čtvrtletí 2020 došlo k poklesu tržeb o 200 milionů dolarů na 20,1 miliard dolarů vůči předešlému čtvrtletí. Analytici očekávali výnosy na úrovni 20,56 miliard dolarů. Zisk na akcii mezikvartálně vzrostl o téměř 16 % na úroveň 0,59 dolaru, což bylo nad očekávání trhu. Management navrhuje dividendu ve výši 0,18 dolaru na akcii a zpětný odkup akcií ve výši 2,9 miliard dolarů.

Poměrně negativně hodnotíme pokles čistého úrokového výnosu, který za čtvrté čtvrtletí byl 1,71 % (pro srovnání za 4Q19 byl 2,35 %). V Premarket se po zveřejnění výsledků akcie obchodovala o 1,82 % níže vůči včerejší závěrečné ceně.

Minulý týden již reportovala banka JPMorgan Chase a Wells Fargo své výsledky. Naši reakci si můžete přečíst zde:

Banka JPMorgan Chase a Wells Fargo vyhlásily výsledky (ppassetmanagement.cz)

Čestmír Riesenfeld
Hedge Fund Analyst
PP Asset Management, a.s.

Reference

Bank of America (2021). 4Q20 Earnings Presentation (bankofamerica.com).
Connect Communication (2013). goldman-sachs-logo – Connect Communications, Inc. (cision.com).
Goldman Sachs (2021). Full Year and Fourth Quarter 2020 Earnings Results. printmgr file (goldmansachs.com).
Investing (2021). BAC Earnings Date & Report (Bank Of America) – Investing.com.
Investing (2021). GS Earnings Date & Report (Goldman Sachs) – Investing.com.

Kontakt

Napište nám

    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.