Americké banky kandidátem na výherce letošní rotace zisků

Leden je mimo jiné i obdobím vyhlašování hospodářských výsledků za čtvrtý kvartál. Ačkoli své výsledky začaly vyhlašovat společnosti již v prvním týdnu, investoři by měli zbystřit především na konci druhého týdne a v průběhu třetího týdne. Tím důvodem je vyhlašování výsledků předních amerických bank. Americké banky v současné době poskytují prostor pro zajímavé zhodnocení. Proč je bankovní sektor zajímavý a kterou banku budeme sledovat nejvíce, si můžete přečíst na následujících řádcích.

Americké banky jako favorit roku 2021

Loňský rok byl jiný a přinesl na kapitálových trzích přesuny obrovských objemů peněz mezi sektory. Výhercem byly technologie, porážku utrpěly kromě ropných producentů mimo jiné i banky. Ty v současné době dle Damodarana (2021) mají 14% podíl na kapitalizaci amerického akciového trhu. Zatímco v minulých letech bankovní index překonával index S&P 500, roku 2020 tomu bylo přesně naopak. A to výrazně. Návratnost za rok 2020 indexu S&P 500 byla přes 18 %, ale bankovní sektor ve výnosech pro investory zaznamenal pokles o 2 %. Pro porovnání průměrný výnos indexu amerických bank za posledních pět let byl každoročně téměř 13 %.

Návratnost indexu amerických bank a indexu S&P 500 za 5 let
Celková návratnost bankovního a širokého indexu za 5 let v USA. Zdroj: S&P Dow Jones Indices.

Rok 2021 bude díky vakcinaci populace a všeobecnému přizpůsobení se lékařským výzvám rokem postupného návratu do normálu. Letošní rok nahrává bankovnímu sektoru i z dalšího důvodu. A to je rekordní rozdíl ve vývoji valuací rostoucích a hodnotových akcií, který níže popisuje graf Stupavského (2020). Lze očekávat, že právě letošek bude rokem hodnotových akcií, mezi které banky jednoznačně patří.

Stupavský: Global value versus global growth
Rozkol mezi růstovými a hodnotovými akciemi. Zdroj: Stupavský, M. (2020).

Banka Wells Fargo – loňský poražený letošním vítězem?

Níže na grafu lze shlédnout meziroční vývoj cen vybraných bank a indexu S&P 500. Jak je patrné, pokles v březnu 2020 dopadl na banky velmi tvrdě. Zatímco Morgan Stanley a Goldman Sachs nakonec index překonaly, na druhém konci leží Wells Fargo, které meziročně pokleslo o téměř 37 %.

Meziroční změna ceny vybraných amerických bank v porovnání s S&P 500
Meziroční vývoj vybraných bank a S&P 500. Zdroj: TradingView.

Pokud bychom vyhodnocovali atraktivnost jednotlivých akcií na základě nejrozšířenějšího poměrového ukazatele P/E (poměr ceny akcie a zisku na ní připadající), dospěli bychom k závěru, že například Wells Fargo je extrémně drahé. A to i přesto, že se zatím z březnových propadů nevzpamatovalo. Pokud se podíváme na důvod tak vysokého valuačního poměru, nalezneme ho v nízkém zisku, za který je akcie investory trestána. Nicméně právě důvod ztráty v druhém kvartálu 2020 a struktura výnosů banky je důvodem, proč považujeme Wells Fargo za zajímavou investici.

Ocenění vybraných amerických bank nasvědčuje výnosový potenciál u Wells Fargo
Přehled ocenění vybraných bank na základě vlastního zpracování.

Wells Fargo má 63 % svých výnosů z poskytování úvěrů americkým domácnostem. Ty během pandemie díky vládním stimulům tolik netrpěly v porovnání s korporátním světem. Wells Fargo úspěšně poskytuje hypoteční úvěry, které budou v budoucnu velmi důležité z důvodu nižších úrokových sazeb, které způsobují dostupnost hypoték většímu množství obyvatel. Naopak například u Goldman Sachs lze v budoucnu očekávat spíše stagnaci z důvodu zaměření především na oblast firemních financí, když nejdůležitějším příjmem je zprostředkování dluhového financování a investiční poradenství.

Nízké čtvrtletní zisky a ztráta v roce 2020 byly u Wells Fargo způsobené především tvorbou opravných položek. Ty ale bude možné v budoucnu zpět rozpouštět, až opadne riziko splatnosti úvěrů.

Tržní cena vlastního kapitálu banky je nižší než účetní

Pokud opustíme nejrozšířenější valuační poměrový ukazatel P/E a zaměříme se na poměrové ukazatele založené na vztahu mezi cenou a výnosy (P/S), free cash flow (P/FCF) nebo účetní hodnotou (P/B), docházíme ke zjištění, že Wells Fargo ve srovnání s ostatními bankami se obchoduje mnohem levněji. Dokonce v současné době ukazatel P/B ukazuje obchodování akcie pod účetní hodnotou vlastního kapitálu, protože P/B je menší než jedna.

Názor našeho fondu na perspektivu akcií Wells Fargo sdílí i přední analytici, kteří stanovili cílovou cenu akcií na 36,10 $ s výnosovým potenciálem přes 6 %. Další potvrzení naší analýzy přichází z trhů opcí, kde většina investorů očekává rostoucí trend po vyhlašování výsledků. Ty budou vyhlašovány v pátek 15. ledna před otevřením amerických burz.

Čestmír Riesenfeld
Hedge Fund Analyst
PP Asset Management, a.s.

Reference

Damodaran, A. (2021). Musings on Markets: Data Update 1 for 2021: A (Data) Look Back at a Most Forgettable Year (2020)! (aswathdamodaran.blogspot.com).
Financial Times (2021). Five things to watch in US bank earnings season | Financial Times (ft.com).
Goldman Sachs (2020). https://www.goldmansachs.com/media-relations/press-releases/current/pdfs/2020-q2-earnings-results-presentation.pdf.
S&P Dow Jones Indices (2021). Dow Jones U.S. Banks Index. https://www.spglobal.com/spdji/en/indices/equity/dow-jones-us-banks-index/#overview.
Stupavský, M. (2020). Global value versus global growth – EV/EBITDA. Conseq Investment Management.
TradingView (2021). S&P 500 Index. https://www.tradingview.com/x/h8JhOqUQ/.
Wells Fargo (2020). Revised Historical Financial Information to Reflect Changes to Operating Segments. WFC.01-08-2021 Exhibit 99.1 (wellsfargomedia.com).
Yahoo Finance (2021). WFC 33.80 -0.14 -0.41% : Wells Fargo & Company – Yahoo Finance.

Kontakt

Napište nám

    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.