Názor odborné veřejnosti – Moderní teorie portfolia

Pro Prague Finance Institute náš hlavní analytik odpovídal na dotaz zaměřený na moderní teorii portfolia a význam statistických metod pro portfolio-management. Ta mimo jiné zmiňuje důležitost diverzifikace mezi více akciových titulů z důvodu snížení rizik spojených s jednotlivými společnostmi.

Moderní teorie portfolia
Zdroj: Prague Finance Institute PFI LEADERS´ VOICE BI-WEEKLY. 7.7.2021

V našem fondu používáme pro akciovou část portfolia takzvaný stock-picking přístup. Ten je založen na vyhledávání podhodnocených akcií, u kterých předpokládáme růst ceny nebo návratnost investice díky budoucím dividendám. Přestože jsem zastáncem diverzifikace, obávám se, že diverzifikace na základě moderní teorie portfolia v budoucnu dostatečně neochrání investory. Jsem přesvědčený, že největší vliv na současná historická maxima akciových trhů mají extrémně expanzivní monetární a fiskální politiky. A tyto stimuly jsou součástí systematického rizika, které nelze diverzifikovat prostřednictvím moderní teorie portfolia.

V našem fondu chráníme svěřené prostředky před systematickými riziky prostřednictvím diverzifikace více třídami aktiv a investic, jako je intradenní obchodování, development a alternativní investice.

V rámci technických analýz pro intradenní obchodování nám velice dobře fungují korelační vztahy. Díky nim odhadujeme dopad ekonomických faktorů na jednotlivé instrumenty a jejich cenové pohyby. Pro akciovou část portfolia primárně upřednostňujeme stock-picking přístup před analýzami založenými na statistických metodách.

Čestmír Riesenfeld
Head of Analysts
PP Asset Management, a.s.

Celé vydání PFI LEADERS´ VOICE k nahlédnutí zde:
https://www.linkedin.com/posts/prague-finance-institute_pfi-leaders-voice-bi-weekly-activity-6818423318639587328–Rrh.

Další příspěvek na téma skladby portfolia si můžete přečíst zde:
Názor odborné veřejnosti – Portfolio 60/40 (ppassetmanagement.cz).

Kontakt

Napište nám

    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.