Názor odborné veřejnosti – Portfolio 60/40

Náš hlavní analytik sdílel příspěvek ve čtrnáctideníku LEADERS´VOICE od Prague Finance Institute o tvorbě portfolia s detailnějším zaměřením na portfolio 60/40, které je složeno ze 60 % akciemi a 40 % dluhopisy. Překlad příspěvku si můžete přečíst zde.

Portfolio 60/40. Prague Finance Institute
Zdroj: Prague Finance Institute. PFI LEADERS´ VOICE BI-WEEKLY. 09.06.2021

„V dnešní době nevidím důvod pro portfolio 60/40 (60 % akcie a 40 % dluhopisy). Jsem názoru, že trh dluhopisů se nenachází v dobrých podmínkách. Například rozdíl mezi výnosy dluhopisů německé a řecké vlády je na minimálních hodnotách, jako by nebyl ani rozdíl mezi oběma ekonomikami.

Upřednostňuji přístup širší diverzifikace portfolia napříč více třídami aktiv. Obdobný přístup lze shledat v teorii permanentního portfolia od Harryho Browna. Permanentní portfolio se skládá z akcií, dluhopisů, drahých kovů a hotovosti v rovnoměrném zastoupení. V našem fondu velmi dobře zafungovala alokace části portfolia do intradenního tradingu během hlubokých propadů amerického i českého akciového indexu v únoru a březnu 2020, kdy za oba měsíce fond vygeneroval pozitivní zhodnocení svěřených prostředků.

Pro toto desetiletí bych sestavil portfolio běžného investora obsahující hodnotové akcie s dividendovým výnosem (například 70 %), drahé kovy (například 10 %), peníze (například 15 %) a alternativní investice jako bitcoin (například 5 %). Investor by neměl podceňovat hodnotové akcie, které jsou méně náchylné na růst úrokových sazeb. V období zvyšování úrokových sazeb bych reinvestoval dividendy z akcií do dluhopisů s vyššími výnosy než nabízí současné dluhopisy.“

Čestmír Riesenfeld
Head of Analysts
PP Asset Management, a.s.

Celé vydání PFI LEADERS´VOICE zde:
https://www.linkedin.com/posts/prague-finance-institute_pfi-leaders-voice-bi-weekly-edition-no-activity-6808260429668724736-f8bl.

O vlivu úrokových sazeb se můžete dočíst i zde:
Názor odborné veřejnosti – Nízké úrokové sazby, kvantitativní uvolňování a akcie (ppassetmanagement.cz).

Kontakt

Napište nám

    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.