Názor odborné veřejnosti: Zlato v portfoliu

Před čtrnácti dny uplynulo padesát let od opuštění bretton-wooodského systému, který zajišťoval podložení amerického dolaru fyzickým zlatem. V době tohoto výročí se ptal Prague Finance Institute na názor našeho hlavního analytika, zda je zlato dobrou ochranou proti inflaci a jestli by zlato mělo být součástí běžného portfolia. Překlad odpovědi si můžete přečíst níže.

Zdroj: Prague Finance Institute. PFI LEADERS´ VOICE BI-WEEKLY. 01.09.2021

„Již padesát let žijeme ve světě fiat peněz (pozn.: fiat peníze jsou peníze s nuceným oběhem, jejichž hodnota je dána nařízením například státní instituce). Dle mého názoru zlato funguje velmi dobře v rámci diverzifikace portfolia. Diverzifikace prostřednictvím akcií snižuje pouze specifické riziko, ale zlato v portfoliu snižuje systematická rizika, jako jsou ekonomická či politická. Dle dlouhodobých statistik cena zlata negativně koreluje s reálnými výnosy. Pokud bude docházet k postupnému růstu úrokových sazeb, výsledkem může být oslabení ceny zlata. Pokud inflace poroste vysokým tempem bez včasné reakce centrálních bank, zlato může zafungovat jako dobré protiinflační zajištění.

Osobně podporuji myšlenku držby zlata v portfoliu. Každý investor musí sám zjistit, jak velký podíl zlata v portfoliu pro něj bude komfortní, nicméně bych osobně cílil na 10% podíl. Důležitým faktorem, který ovlivní výši podílu zlata, jsou ekonomická a politická rizika země, ve které investor žije. S rostoucími riziky bych podíl zlata v portfoliu zvyšoval. Rozhodně bych upřednostnil držbu fyzického zlata před instrumenty kapitálového trhu (například futures).“

Čestmír Riesenfeld
Head of Analysts
PP Asset Management, a.s.

Celé vydání PFI LEADERS´ VOICE k nahlédnutí zde:
https://www.linkedin.com/posts/prague-finance-institute_14-activity-6838765519886135296-wQhl.

O složení portfolio jsme psali také zde:
Názor odborné veřejnosti – Portfolio 60/40 (ppassetmanagement.cz).

Kontakt

Napište nám

    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.