WallStreetBets má s velkou hospodářskou krizí mnohé společné

WallStreetBets je aktuálně snad nejskloňovanější slovo ve světě kapitálových trhů. V minulém týdnu členové této skupiny stáli za zvýšenou volatilitou na trzích. A mimo jiné zapříčinili nárůst akcií společnosti GAMESTOP mezi 25. a 28. lednem až o 780 %.

WallStreetBets je skupina malých retailových investorů a traderů, kteří se sdružují především na sociální síti Reddit, kde si sdílejí investiční tipy. Často své příspěvky doplňují poznámkou #YOLO (You Only Live Once = žiješ jenom jedou) a jejich investiční rozhodování často připomíná spíše gambling než racionální vstupy do vybraných pozic na základě kvalitní fundamentální a technické analýzy.

Nicméně aktivita WallStreetBets odhalila, v jakém stavu se nachází aktuální kapitálové trhy, jak se chovají velcí hráči na Wall Street a co má společného dnešní doba s obdobím velké hospodářské krize.

WallStreetBets: amatéři porážejí profesionály. Krutě.

Cena akcie GAMESTOP od roku 2013 soustavně klesala z kurzu 58 dolarů k 2,5 dolarů v březnu 2020. Ačkoli společnost ještě v září zveřejnila spíše neuspokojivé hospodářské výsledky, cena vzrostla o více jak 200 % a ke konci roku 2020 se pohybovala na úrovni 18 dolarů za akcii. Na další dvojnásobek ceny se akcie dostala do poloviny ledna. A během dalších čtrnácti dní vyrostla cena až o 1400 % na 508 dolarů. Obdobný příběh se odehrál i u akcií společnosti AMC, která se za rok 2020 obchodovala v rozmezí 2-7 dolarů, zatímco v posledním týdnu ledna 2021 atakovala hranici 26 dolarů.

WallStreetBets oblíbené akcie a S&P500
Změna ceny AMC, GME a S&P500 25.1.-1.2.21. Zdroj: TradingView.

Poměrně neracionálního růstu v průběhu ledna 2021 chtěly využít některé hedgové fondy, které předpokládaly, že akcie GAMESTOP naberou směr strmého pádu nehledě na býčí sentiment uživatelů WallStreetBets fóra. Během posledního týdne letošního ledna se mezi nejsledovanější fondy dostal hedgový fond Melvin Capital, který se rozhodl během prudkého růstu ceny akcie otevřít short pozice. Tedy spekuloval na pokles ceny. Nakonec musel pozice uzavřít a dle Reuters (2021) za leden 2021 přišel o 53 % svého kapitálu.

Co bylo důvodem takové ztráty? Odpověď je mnohem jednodušší, než by většina myslela a retail investoři nebo fórum WallStreetBets na vině nejsou. Jediným důvodem bylo nedodržení risk managementu, v řeči běžného člověka – chamtivost. V našem fondu je nejdůležitější dodržování risk managementu, tedy dbáme na velikost otevřených obchodních pozic vůči celkové výši spravovaných aktiv. Druhým pravidlem, kterým se řídíme, je nevstupování do obchodů ovlivněných davovou panikou, čili FOMO (Fear Of Missing Opportunity = strach z promarněné příležitosti). Jestli se jednalo pouze o selhání jedince, nebo celého managementu fondu, můžeme jen hádat. Nicméně bychom uvítali, kdyby regulátoři spíše řešili toto jako možnou zpronevěru svěřených prostředků investorů, než počítačové hráče, kteří si místo her v GAMESTOP koupili tentokrát jejich akcie.

WallStreetBets a velká hospodářská krize

Vše kolem WallStreetBets ale poukazuje na vývoj v oblasti monetární politiky, jejíž obdoby jsme byli svědky již před devadesáti lety. Jak zmiňuje Stroukal (2019), Fed mezi lety 1924 až 1927 snížil výrazně úrokové sazby. Což mimo jiné způsobilo velké množství peněz díky levnému dluhu v rukou běžných občanů, kteří je investovali do akcií. Mezi roky 1924 a 1929 Dow Jones posílil o 307 %. A během dalších tří let přišel o drtivou většinu své hodnoty (90 %) a svět prožíval velkou hospodářskou krizi.

Societe Generale (2021) minulý týden přišla se zajímavou analýzou, která reflektuje podíl malých investorů na celkovém objemu obchodu na Newyorské burze. Výsledkem je důkaz o zcela zásadním nárůstu aktivity retailu, a to dokonce do takové míry, že jde o historická maxima za jimi sledované období. Fed drží úrokové sazby na minimech, fiskální stimuly americké vlády slouží jako dodatečné finanční prostředky, které lidé pomocí aplikací, jako je Robinhood nebo Revolut, investují na akciových trzích. Index NASDAQ za posledních pět let vzrostl o 130 %. Nebyli jsme něčeho podobného svědky už v minulosti?

WallStreetBets jako zásadní zástupce retailových investorů
Podíl retailu na objemu obchodů na NYSE. Zdroj: Societe Generale.

Ačkoli pozorujeme odloučení kapitálových trhů od stavu skutečné ekonomiky, pokud se podrobněji podíváme na jednotlivé trhy a segmenty, stále lze najít na trhu vhodné příležitosti. Ačkoli je to náročnější práce, než kdybychom reagovali na investiční tipy z různých sociálních sítí, věříme, že dlouhodobě je právě toto vhodný způsob, jakým chceme pečovat o finanční prostředky našich investorů. S našimi klienty jsme již v minulosti sdíleli například náš pohled na bankovní sektor v USA, který je k přečtení zde:

Americké banky kandidátem na výherce letošní rotace zisků (ppassetmanagement.cz)

Čestmír Riesenfeld
Hedge Fund Analyst
PP Asset Management, a.s.

Reference

Insider (2021). WallStreetBets Logo. WallStreetBets Reddit: History of GameStop-boosting stock group (insider.com).
Reuters (2021). Melvin Capital ends month with over $8 billion in assets after investors added cash: source | Reuters.
Societe Generale (2021). Small Traders Call Buys. Global Strategy Weekly. 28/1/2021.
Stroukal, D. (2019). Ekonomické bubliny. Kdo je nafukuje, proč praskají a jak v další krizi neztratit vše. Grada Publishing, a.s. Praha: Česko.
TradingView (2021). AMC, GME, S&P500. https://www.tradingview.com/x/c9nkNHiG/.

Kontakt

Napište nám

    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.