Ronaldo, Coca-Cola, a čtyři miliardy dolarů

Tento týden celý svět obletělo video, jak nejslavnější portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo během tiskové konference odsunul láhve Coca-Cola se slovy, že se raději napije vody. A během následujících dnů se na sociálních sítích strhla lavina o tom, jak Ronaldo stál nápojářskou firmu přes čtyři miliardy dolarů. Nicméně důvody poklesu ceny akcie jsou trochu odlišného charakteru, než by se veřejnost domnívala. Jako obvykle…

Proč tedy akcie poklesly?

Coca-Cola patří mezi velmi stabilní společnosti, které vyhledávají primárně hodnotoví investoři. Upřímně, ty svá investiční rozhodnutí nemění na základě tiskovky jednoho fotbalisty, i když to je Ronaldo. Ačkoli je pravda, že v současné době se na trzích pohybuje rekordní množství amatérských investorů, jejich investice se spíše skládají z pozic v Tesle, Gamestopu nebo AMC.

Při pohledu na graf je patrný symbol velkého písmene D, který naznačuje den výplaty dividendy. Ten vychází na ten den, kdy údajně Ronaldo měl stát firmu čtyři miliardy dolarů. Coca-Cola v ten den vyplatila dividendu 0,42 dolaru na akcii. Celkem je 4,3 miliardy akcií. Tedy společnost ten den rozhodla vyplatit svým akcionářům přes 1,8 miliardy dolarů.

Ronaldo, Coca-Cola
Vývoj ceny akcie Coca-Cola za období březen-červen 2021 včetně termínu dividend. Zdroj: KO Stock | Coca Cola Stock Price – Investing.com

Je běžné, že po výplatě dividendy dojde ke korekci ceny akcie z jednoduchého důvodu. Na další dividendu musí investor čekat v případě Coca-Cola další tři měsíce (v Česku se dividendy vyplácí jednou za rok). O důvodech zařazení právě této nápojářské společnosti do portfolia našeho fondu jsme psali zde: Coca-Cola: pětikoruna dividendy z každé půllitrovky (ppassetmanagement.cz).

Vezměme si z tohoto příkladu následující ponaučení: investování je komplexní disciplína, ve které často jednoduché interpretace prostě nestačí.

Čestmír Riesenfeld
Head of Analysts
PP Asset Management, a.s.

P.S.: Všimli jste si té poslední červené svíčky? To FED zmínil, že přijde doba, kdy jejich monetární politika již nebude tak expanzivní.

Kontakt

Napište nám

    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.