Názor odborné veřejnosti: Nový inflační cíl ECB

Evropská centrální banka během počátku tohoto léta změnila inflační cíl, který se nacházel pod dvěma procenty, na dvouprocentní výši s nežádoucími odchylkami pod i nad stanovený cíl. Náš hlavní analytik byl dotázán Prague Finance Institute na názor na tuto změnu. Jeho odpověď a překlad si můžete přečíst zde.

Nový inflační cíl ECB, Prague Finance Institute.
Zdroj: Prague Finance Institute PFI LEADERS´ VOICE BI-WEEKLY. 21.7.2021

Dle mého názoru rozhodnutí Evropské centrální banky o nastavení nového inflačního cíle na 2 % bylo provedeno z důvodu předcházení negativních reakcí na trzích v okamžiku, kdy ukazatele inflace budou překračovat dosavadní inflační cíl. Tento přístup dává smysl, pokud je ECB názoru, že současné inflační tlaky jsou krátkodobého charakteru a dlouhodobě nehrozí riziko růstu inflace nad 2 %. Současně tento inflační cíl dává prostor pro udržení aktuálního tempa odkupu aktiv (kvantitativní uvolňování), které dle ECB mělo zásadní vliv na záchranu trhu práce během pandemie.

Jedním z důvodu růstu evropské ekonomiky jsou nízké úrokové sazby, jejichž nízké hodnoty jsou výsledkem expanzivní monetární politiky Evropské centrální banky. Problém nastane, pokud dojde ke zjištění, že vyšší inflace není krátkodobého charakteru a je čas pro zásahy ECB prostřednictvím restriktivní monetární politiky. V ten okamžik budeme svědky nárůstu úvěrových sazeb a pravděpodobně bude muset ECB zasáhnout sanací úvěrového trhu, ať již v oblasti korporátních dluhopisů nebo například hypotečních úvěrů běžných spotřebitelů.

Čestmír Riesenfeld
Head of Analysts
PP Asset Management, a.s.

Celé vydání PFI LEADERS´ VOICE k nahlédnutí zde:
https://www.linkedin.com/posts/prague-finance-institute_pfi-leaders-voice-bi-weekly-activity-6823507583924486144–ZS-.

O vlivu úrokových sazeb na ekonomiku a ceny akcií jsme mimo jiné psali i zde:
Názor odborné veřejnosti – Nízké úrokové sazby, kvantitativní uvolňování a akcie (ppassetmanagement.cz).

Kontakt

Napište nám

    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.