Názor odborné veřejnosti – Nízké úrokové sazby, kvantitativní uvolňování a akcie

Opět jsme měli možnost přispět názorem do čtrnáctideníku LEADERS´ VOICE vydávaným Prague Finance Institute. Náš hlavní analytik popsal vztah mezi expanzivní měnovou politikou (nízké úrokové sazby a kvantitativní uvolňování) a vysokými cenami akcií. Překlad jeho odpovědi si můžete přečíst níže.

PFI - Nízké úrokové sazby a QE
Zdroj: Prague Finance Institute PFI LEADERS´ VOICE BI-WEEKLY. 12.05.2021.

Pokud budeme oceňovat tradičními oceňovacími metodami jako jsou oceňovací násobitele (například P/E, P/BV, P/S), uvidíme ceny na maximech. Násobitel ceny za zisk (P/E) amerického indexu S&P500 dosahuje 37 dolarů za dolar zisku. Za posledních 90 let byla tato hodnota překročena pouze dvakrát, a to během dotcom bubliny a finanční krize v roce 2008. Poměr kapitalizace světového akciového trhu k světovému HDP (známý jako Buffettův valuační indikátor) také dosahuje historických maxim.

Na druhou stranu poměr globalizace světového akciového trhu k světové peněžní zásobě jen mírně převyšuje dlouhodobý průměr. Stejně tak je v posledních letech jasně viditelná korelace mezi cenou akcií velkých technologických společností a rozvahou americké centrální banky FED. To je přímý dopad monetární expanze.

Nepřímá dopad je způsoben nízkými úrokovými sazbami. Nízké úrokové sazby snižují náklady úvěrového financování a zároveň stimulují nemovitostní trh. Nižší úvěrové sazby způsobují snadnější přístup k bankovním úvěrům a tyto peníze nakonec končí na akciových trzích.

Sdílím názor, že se trhy aktuálně nachází v „racionální“ bublině, která je nafukována monetární expanzí centrálních bank (kvantitativním uvolňováním a nízkými úrokovými sazbami). Myslím si, že tradiční oceňovací metody nemohou dobře fungovat v netradičním prostředí způsobeném expanzivní politikou.

Čestmír Riesenfeld
Head of Analysts
PP Asset Management, a.s.

Celé vydání PFI LEADERS´ VOICE zde:
https://www.linkedin.com/posts/prague-finance-institute_pfi-leaders-voice-bi-weekly-edition-no-activity-6798125792875302912-q8pS.

O dopadu kvantitativního uvolňování jsme se vyjadřovali i například zde:
Názor odborné veřejnosti – kvantitativní uvolňování (ppassetmanagement.cz).

Kontakt

Napište nám

    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.