IPO v roce 2021 ve jménu technologií

Přemíra likvidity se v posledních letech projevuje na trhu zcela zásadně. Růst valuací je více než zřejmý. Důkazem toho jsou rekordní výše hlavních indexů, ať se už jedná o Spojené státy nebo globální trhy. Volně dostupných peněz chtějí využít i nové společnosti, které plánují provést IPO – Initial Public Offering (prvotní veřejná nabídka). Za mořem probíhá takovýto sběr finančních prostředků poněkud častěji a v mnohem větším rozsahu, než bychom byli zvyklý například u burzy v Praze.

Letos dle MarketWatch plánuje více jak 130 firem vstoupit na burzu. Tom Taulli z Kiplinger.com vybral nejzajímavější IPO tohoto roku a my se společně podíváme na některé z nich.

Ta nejzajímavější IPO

Většinu IPO spojuje trend nejmodernějších technologií. Společnost UIPath se zaměřuje na robotickou automatizaci procesů. Po úspěšném zapsání IPO se očekává ocenění společnosti přes 15 miliard dolarů. S obdobným zaměřením vstoupí na podzim na akciový trh společnost ThoughSpot, která užívá umělou inteligenci k vizualizaci dat.

Dále si lze povšimnout zájmu o společnosti provozující platformy pro tvorbu aplikací. Takovou je i AppLovin, která slouží více jak 750 milionům uživatelů pro vývoj, řízení a monetizaci aplikací. Očekává se, že po úspěšném IPO bude firma oceněna také na více jak 15 miliard dolarů. Z herního odvětví vstoupí na burzu Roblox, který slouží jako platforma na vývoj dětských her.

Kapitálové trhy mimo jiné nepřekvapivě chovají oblibu k projektům v oblasti financí. Karetní společnost Affirm a brokerská aplikace Robinhood mají stejnou filozofii. Ta spočívá v minimálních poplatcích pro klienty a přizpůsobení se běžnému retailu. Obě společnosti zažily díky pandemii COVID obrovský růst příjmů a letos upisují své akcie. Dále nelze přehlédnout vstup na burzu největší kryptoměnové burzy Coinbase, která snad ani nemohla vybrat lepší čas než letošní rok, kdy krytoměna bitcoin opět překonává svá maxima.

Čestmír Riesenfeld
Hedge Fund Analyst
PP Asset Management, a.s.

Reference

MarketWatch. IPO Calendar. https://www.marketwatch.com/tools/ipo-calendar.

PYMNTS (2020). IPOs On Deck As US Market Reopens. IPOs On Deck As US Market Reopens | PYMNTS.com.

Taulli, T. (2020). 13 Hot Upcoming IPOs to Watch For in 2021. Kiplinger. https://www.kiplinger.com/investing/stocks/ipos/601672/hot-upcoming-ipos-to-watch-2021.

Kontakt

Napište nám

    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.