Georgia rozhodla: Senát ovládnou demokraté

V předešlém článku byla vložena predikce reakce trhů v Americe na volby v Georgii do Senátu. Georgia rozhodla, že Senát bude pod vlivem Demokratů díky poměru 50:50 a dodatečnému hlasu demokratické viceprezidentky Kamaly Harrisové. Tím prezident Biden získal volný prostor pro uplatňování své politiky, protože Senát i Sněmovna reprezentantů je pod kontrolou Demokratů. Georgia se tak stala zásadním hybatelem na politické i ekonomické scéně.

Reakce trhu na rozhodnutí Georgie

Možnou výhru Demokratů jsme chápali jako pozitivní signál spíše pro menší společnosti na kapitálových trzích, kterých by se nedotkla případná regulace velkých technologických společností. Zatímco se v noci v Georgii sčítaly hlasy a postupně vycházel najevo konečný výsledek, trhy se připravovaly na otevření pomocí futures. Mezi nimi se stal vítězem index RUSSELL 2000, který dosáhl během sčítání hlasů zisku až 3 %. Právě ten v sobě obsahuje nejmenších dva tisíce firem z nejširšího indexu.

Naopak futures kontrakty (dále jen futures) indexu S&P 500 se pohybovaly v poklesu až o 0,8 %. Důvodem byl mimo jiné i negativní sentiment u technologických společností. Ty mají na tento index zásadní vliv, kdy právě sedm největších amerických technologických společností má v indexu téměř čtvrtinovou váhu.

Futures indexu NASDAQ 100, který v sobě obsahuje primárně technologické společnosti, začaly prudčeji klesat, čím pravděpodobnější byla výhra Demokratů. Nakonec před otevřením trhů byly futures o 1,64 % níže než před uzavřením volebních místností.

Zlato nejdříve připsalo zisk ve výši 0,4 % díky nejistotě z výsledků voleb. Nicméně tato nejistota z problémových voleb poměrně brzy ochladla a zlato nakonec sledované období zakončilo se ztrátou 0,82 %.

Reakce futures na volby do Senátu, Georgia
Vývoj futures S&P 500, NASDAQ 100, RUSSELL 2000 a zlata. Zdroj: TradingView.

Georgia hýbe s trhy

Volby do Senátu v Georgii nebyly pouze politickou událostí, ale zásadní vliv měly i na kapitálové trhy. Výše zmíněný index RUSELL 2000 výrazně posílil v reakci na modrý Senát. Během prvních deseti minut od otevření trhů posílil o 1,88 %, resp. v průběhu dne až o 5 %. Nakonec vůči novoročnímu otevření trhů v pondělí zakončil se ziskem 3,58 % a zachoval se přesně podle námi předpovídaného scénáře pro vítězství Demokratů.

Ačkoli index S&P 500 se obchodoval před volbami po novoročním otevření převážně v červených číslech a volební futures nasvědčovaly k prohlubování ztráty, S&P 500 se po povolebním otevření vydal do kladných čísel. Nakonec první tři obchodní dny tohoto roku uzavřel v mírném poklesu o 0,31 %.

Obdobně se zachoval technologický index NASDAQ 100. V prvních dnech se pohyboval se ztrátou kolem 0,5 % a volební futures naznačovaly prohloubení poklesu. Nicméně povolební open způsobil změnu trendu a během následujících pěti hodin posílil o 3,34 %. Nakonec index
NASDAQ 100 první tři obchodní dny ledna zakončil ziskem 1,98 %.

Zlato se během předvolebních dnů chovalo jako bezpečný přístav se ziskem kolem 0,5 %. Po celkově kladné reakci trhů na volební výsledek v Georgii a opadnutí nervozity zamířil žlutý kov do záporných čísel. Během prvních deseti minut pokleslo o více jak 1 % a dále ztrácelo až o 2,45 %. Nakonec první obchodní tři dny roku 2021 na kapitálových trzích zakončilo se ztrátou 0,92 %.

Reakce trhů na volby do Senátu v Georgia
Vývoj S&P 500, NASDAQ 100, RUSSELL 2000 a zlata 4.-7.1.2021. Zdroj: TradingView.

Vývoj malých společností vyjádřen indexem RUSSELL 2000 se vyvíjel dle scénáře zmíněného v předešlém článku. Technologické společnosti překvapily mnohem pozitivněji, než jsme očekávali.

Předešlý článek zde:

Čestmír Riesenfeld
Hedge Fund Analyst
PP Asset Management, a.s.

Reference

Express. Georgia Election Winners. Georgia state run off timeline: When are the Georgia runoff results? | World | News | Express.co.uk

Vývoj futures S&P 500, NASDAQ 100, RUSSELL 2000 a zlata. https://www.tradingview.com/x/AaTMjDYF/

Vývoj S&P 500, NASDAQ 100, RUSSELL 2000 a zlata 4.-7.1.2021. https://www.tradingview.com/x/p8wrbc7z/

Kontakt

Napište nám

    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.