Názor odborné veřejnosti: Dluhopisy v portfoliu

Dluhopisy patří mezi oblíbené investiční nástroje běžné veřejnosti. Svůj pohled na současný stav dluhopisového trhu sdílel pro Prague Finance Institute náš hlavní analytik.

PFI Dluhopisy
Zdroj: Prague Finance Institute PFI LEADERS´ VOICE BI-WEEKLY. 4.8.2021

„Momentálně nevidím velký prostor pro dluhopisovou složku v portfoliu. Myslím si, že tradičně diverzifikované investiční portfolio není ideální pro současnost. Monetární a fiskální politiky stlačují výnosové křivky a díky tomu investoři do dluhopisů získávají malé výnosy na úkor mnohem vyššího rizika. Například Německo v minulém století zbankrotovalo v průměru každých 20-25 let a já nevidím důvod platit za toto riziko (výnos německého vládního dluhopisu je záporný, tedy investor platí za to, že půjčil peníze). Obávám se investičního přístupu některých drobných investorů, kteří investice do firemních dluhopisů považují za bezpečnou investici. Pokud společnost má špatný byznys model nebo je ve špatné finanční situaci, tak dluhopisy takové společnosti jsou velmi rizikové. V posledních měsících se o tom přesvědčilo mnoho investorů při kolapsech několika investičních skupin.

V současné době nemáme významnou pozici v dluhopisech v našem fondu z důvodu velmi nízkých výnosů. Proto diverzifikaci řešíme prostřednictvím rozložení investic do více tříd aktiv.“

Čestmír Riesenfeld
Head of Analysts
PP Asset Management, a.s.

Celé vydání PFI LEADERS´ VOICE k nahlédnutí zde:
https://www.linkedin.com/posts/prague-finance-institute_pfi-leaders-voice-bi-weekly-activity-6828595812205924352-4qE2.

O dluhopisech v portfoliu jsme psali také zde:
Názor odborné veřejnosti – Portfolio 60/40 (ppassetmanagement.cz).

Kontakt

Napište nám

    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.