Coca-Cola: pětikoruna dividendy z každé půllitrovky

Americká nápojářská společnost Coca-Cola patří mezi nejznámější pozice fenomenálního investora Warrena Buffetta. Proč i náš fond sdílí pozitivní pohled na tuto společnost, se podíváme níže.

Vývoj ceny akcie Coca-Cola
Vývoj akcie Coca-Cola od roku 1968. Zdroj: TradingView.com

Coca-Cola vyplatí z každé půllitrovky pětikorunu na dividendě

Coca-Cola patří mezi symboly globalizace. Plechovku sladké černé vody si můžete objednat téměř v každé části světa. Ačkoli vyrobit náhražku této sladké vody není žádné umění a plno nízkonákladových a privátních značek se o to snaží, Coca-Cola je stále světový fenomén. To je první důvod, proč se tato sladká voda hodí nejen k rumu, ale také do portfolia.

Druhým důvodem je překvapivá schopnost společnosti udržet si vysoké marže. Pětiletý průměr provozní marže dosahuje téměř 23 % a rentabilita vlastního kapitálu dokonce přesahuje 35 %. Ještě zajímavější je dividendová marže, která dlouhodobě činní přibližně 20 %. Dlouhodobý průměrný dividendový výnos společnosti jsou 3 %, zatímco dividendový výnos amerického indexu S&P500 neustále klesá a nyní se nachází na dlouhodobých minimech kolem 1,5 %.

V souladu s naší investiční strategií

V rámci akciového portfolia našeho investičního fondu se zaměřujeme na vyspělé společnosti, které jsou schopny investorům stabilně generovat výnos, ať už ve formě výplaty dividend nebo růstem ceny. Dlouhodobá dividendová marže ve výši 20 % znamená vyplacení jedné koruny akcionářům z každé zaplacené pětikoruny firmě. Když si někdo koupí červenou plechovku za 25 korun, společnost vyplatí svým akcionářům pětikorunu. Proto ji vlastní legenda hodnotového investování Warren Buffett. A také my.

Čestmír Riesenfeld
Head of Analysts
PP Asset Management, a.s.

Také jsme napsali:
Bankovní sektor – ohlédnutí za naší lednovou analýzou (ppassetmanagement.cz).

Kontakt

Napište nám

    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.