Názor odborné veřejnosti: Inflace v Česku

Inflace je v Česku velké téma posledních týdnů. Meziročně se cenová hladina k září zvýšila o 4,9 %. Již na konci září Česká národní banka reagovala významným zvýšením úrokové sazby o 0,75 % na 1,5 %. Ohledně inflace jsme se vyjádřili i pro Prague Finance Institute. Zde si můžete přečíst překlad s doplněním.

PFI Inflace
Zdroj: Prague Finance Institute. PFI LEADERS´ VOICE BI-WEEKLY. 13.10.2021

Vývoj inflace v Česku je poněkud odlišný v porovnání s eurozónou. V tuzemsku se růst cen drží nad 2% inflačním cílem již od roku 2017. Důvodem je náš trh práce, na kterém dlouhodobě dochází k přebytku pracovních míst nad nezaměstnanými. Velmi nízká nezaměstnanost jako nabídkový šok způsobuje růst inflace. A jak vidíme, to se děje již několik let, tedy nepovažoval bych tento vliv za dočasný.

Za dočasný vliv na inflaci lze považovat růst cen způsobený narušením logistických řetězců, které se projevují na nedostatku čipů či růstu cen stavebních materiálů. Stejně tak expanzivní fiskální politika má významný vliv na růst inflace. V současné době je zcela zásadní, zda budeme nadále svědky hlubokých deficitů, či dojde již k zodpovědnějšímu přístupu při sestavování rozpočtu. Inflace v Česku není tak přechodná, aby sama poklesla, proto Česká národní banka provedla odpovídající kroky.

Čestmír Riesenfeld
Head of Analysts
PP Asset Management, a.s.

Celé vydání PFI LEADERS´ VOICE k nahlédnutí zde:
https://www.linkedin.com/posts/prague-finance-institute_pfi-leaders-voice-bi-weekly-activity-6854033158413815808-5Mz_.

Zde jsme psali o inflaci v Evropské unii:
Názor odborné veřejnosti: Nový inflační cíl ECB (ppassetmanagement.cz).

Kontakt

Napište nám

    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.