Bankovní sektor – ohlédnutí za naší lednovou analýzou

Na začátku tohoto roku jsme sdíleli příspěvek o potenciálu, který skýtá americký bankovní sektor. Předpokládali jsme, že posílí díky rostoucí vakcinaci populace a my budeme svědky rotace zisků, ze které by profitoval právě bankovní sektor.

Jak naznačuje níže přiložený graf, od prvního ledna od 12 dubna letošního roku přední americké banky výrazně překonaly americký index S&P500. Zatímco americký index za letošní rok vzrostl o 11,57 %, největší banky posílily mezi 18 až 36 %.

Bankovní sektor US
Vývoj ceny akcií předních amerických bank a amerického indexu S&P500 za rok 2021. Zdroj: Free Stock Charts, Stock Quotes and Trade Ideas — TradingView.

Wells Fargo za letošní rok vrostla o 36 %

V lednu jsme v rámci analýzy amerického bankovního sektoru považovaly Wells Fargo za banku se zajímavým investičním potenciálem. Pokud si prohlédneme výše přiložený graf, je zřejmé, že banka naplnila naše očekávání. Z vybraných velkých bank právě Wells Fargo vzrostla nejvíce (přes 36 %).

Reportované výsledky Wells Fargo za první kvartál byly nad očekávání dobré. Výše zisku na akcii i celkový obrat překonal očekávání analytiků. Po vyhlášení výsledků akcie Wells Fargo vyrostly o téměř 6 %. Vzhledem k reportovaným výsledkům, které překonávají i zisky před propuknutí pandemie, by návrat na předkovidové ceny znamenal růst ceny akcie o dalších 30 %.

O perspektivě této banky napovídají i valuační metriky. Především poměr ceny vůči hodnotě vlastního kapitálu (P/BV) ve výši 1,05 dosahuje zajímavé hodnoty ve srovnání s odvětvovým průměrem ve výši 1,33. Stejně tak ukazatel poměru ceny akcie a tržeb ve výši 2,39 naznačuje, že Wells Fargo je levnější než odvětvový průměr (2,89).

Bankovní sektor je stále zajímavou investicí

Americké banky během letošního roku výrazně překonávaly index a toto cenové momentum by mohlo bankám vydržet. Americká centrální banka neočekává, že by zvedala úrokové sazby v nejbližší době. To se může paradoxně pozitivně promítnout do růstu tržeb bank z důvodu nižších úvěrových sazeb, které způsobují větší dostupnost úvěrového financování.

Bank of America, která od začátku letošního roku posílila o více jak 33 %, také překonala očekávání, když za první kvartál generovala dvojnásobný zisk na akcii v porovnání s prvním kvartálem loňského roku. Goldman Sachs i JPMorgan překonaly očekávání v zisku a tržbách a od počátku roku vzrostly o téměř 25 %.

Bankovní sektor pomohl rekordnímu výnosu pro investory

Bankovní sektor má v našem fondu své nezastupitelné místo. Z evropských bank držíme pozice v Erste Group, která se zaměřuje na náš region, a tuzemskou Komerční banku. Z amerických bank největší pozici držíme v Citibank, jejíž akcie během letošního roku vzrostly o více jak 20 %. I díky těmto pozicím se nám povedlo za první letošní kvartál zhodnotit svěřené prostředky investorů o 4,84 %.

Čestmír Riesenfeld
Head of Analysts
PP Asset Management, a.s.

Naši lednovou analýzu si můžete přečíst pod tímto odkazem:
Americké banky kandidátem na výherce letošní rotace zisků (ppassetmanagement.cz).

Kontakt

Napište nám

    Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.